Skip to main content

Увага! СКАЗ

28 вересня 2023 року – Всесвітній день боротьби зі сказом

Щорічно за ініціативи Всесвітнього альянсу по боротьбі зі сказом відзначається Всесвітній день боротьби зі сказом, покликаний привернути увагу до проблеми поширення цієї хвороби, а також до її наслідків. Тема цього Дня в 2023 році «Все для одного, одне здоров’я для всіх» підкреслює, що «Одне здоров’я» призначене не для кількох обраних, а для всіх. 

За даними ВООЗ сказ реєструється більш ніж в 150 країнах світу. Щорічно це захворювання забирає життя 59000 осіб, в основному з країн Азії та Африки, а 40% випадків припадає на дітей у віці до 15 років. 

За 8 місяців 2023 року в м. Харкові зареєстровано 592 випадки  (368 випадків у 2022 р.)   укусів тваринами, які мають господарів та 198 випадків укусів безпритульними тваринами (94 випадки у 2022 р.) Кількість людей, яких укусили тварини з лабораторно підтвердженим сказом в 2023р.- 0 осіб, (0 осіб в 2022р.) За антирабічною допомогою звернулось 809 осіб (469 осіб в 2022р.), відмовились від антирабічного лікування 9 осіб, (6 осіб в 2022р.) 

Сказ – природно-вогнищеве особливо небезпечне інфекційне захворювання, що визване вирусом сказу (Rabies virus), характеризується розвитком важкого прогресуючого ураження головного і спинного мозку, яке призводить до смерті хворого.

Зараження людини відбувається через укуси тварини, а також при контакті пошкодженої шкіри (рани, садна) та слизових оболонок з інфікованою слиною. Важливо враховувати, що зараження сказом може статися від зовні здорової тварини, так як вірус з’являється в слині за 3-10 днів до прояву клінічних ознак захворювання.

Джерелом зараження людей найчастіше стають кішки та собаки, а із диких тварин – лисиці, вовки, кажани, єнотовидні собаки та різні гризуни.

Інкубаційний період сказу у людини триває від 12 до 100 днів, вкрай рідко до 1 року.  Тривалість інкубаційного періоду залежить від віку людини, реактивності організму, від стану нервової системи (перевтома, знижене харчування), від локалізації укусу, кількості вірусу, що потрапило в організм.

Виділяють три стадії захворювання:

 – період передвісників, або продроми, триває зазвичай 1-3, рідше до 7 днів. В цей період  характерно загострення місцевих проявів в області укусу (відчувається печіння або, навпаки, холод, помірний біль, почервоніння шкіри, повзання мурашок). Змінюються риси характеру і поведінка хворого (з’являються нез’ясовні страхи і тривога). Хворі скаржаться на головні болі, дзвін у вухах, безсоння. Підвищується температура від +37°С до +38°С.

період збудження характерізується проявом патогномонічних для сказу ознак: гідрофобія, аерофобія на тлі підвищенної збудимості і нападів буйства. Боязнь води обумовлена утрудненням ковтання і дихання через спазм глотки і гортані в результаті ураження довгастого мозку. У хворого з’являються слухові та зорові галюцинації, часто загрозливого характеру. Ці прояви роблять людину агресивною, хворий поривається бігти. Стадія збудження, як правило, супроводжується лихоманкою до 40 °С.

період паралічів. У цьому періоді хвороби збудження змінюється паралічами м’язів кінцівок, обличчя, язика, гортані, глотки, дихальних м’язів та ін. Напади фобій виникають  все рідше і рідше. Настає уявне благополуччя, однак протягом 1-2 днів настає смерть, або від паралічу дихання, або від паралічу серцевого м’яза.

Заходи профілактики та захисту від сказу:

  • Суворо дотримуйтеся правил утримання домашніх тварин. 
  • Щорічно прищеплюйте тварин проти сказу!
  • Вигулюйте собак в спеціально відведених місцях, не пускайте їх гуляти без нагляду.
  • Уникайте контактів з дикими та безпритульними тваринами. Не варто провокувати тварин на укуси: не намагайтеся їх годувати, надавати допомогу невідомим, бездомним тваринам, не потрібно їх дражнити.
  • У разі зміни поведінки домашньої тварини необхідно терміново звернутися до ветеринарного лікаря. На захворювання сказом вказують такі симптоми:

– в початковій стадії хвороби тварина стає млявою, апатичною, ховається від людей або навпаки стає дуже доброзичливою, спостерігається відсутність почуття обережності, хвора дика тварина може безстрашно «розгулювати» в населеному пункті;

– в наступні 2-3 дні тварина стає збудженою, агресивною, кидається на людей, з пащі витікає густа та піниста слина, тварина не може ковтати воду;

– в останній стадії тварина майже постійно лежить, у неї виникають судоми, прогресує параліч, і в результаті вона гине.

  • При виявлені трупів тварин повідомте  про це у ветеринарну службу.
  • За тваринами, які покусали людей або інших тварин, за можливості встановлюється ветеринатний нагляд протягом 10 днів. Якщо за цей період тварина не виявила ознак сказу та не померла, вона вважається здоровою. 
  • У разі укусу твариною потрібно відразу ж ретельно промити рану водою з милом, обробити краї рани йодною настойкою, накласти стерильну пов’язку, а потім невідкладно звернутися за допомогою до медичного закладу для вирішення питання про доцільність призначення курсу щеплень проти сказу. Чим швидше постраждалий звернеться за допомогою до лікаря – тим більше шансів на успішну імунопрофілактику.

Перелік спеціалізованих травматологічних пунктів в м. Харкові, де надається медична допомога при укусах тварин:

  1. КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» ХМР, пр. Московський, 195 (тел. 725-24-62);
  2. КНП «Міська багатопрофільна лікарня №18» ХМР, вул.  Краснодарська, 104 (тел. 725-51-29);
  3. КНП «Міська поліклініка №26» ХМР, вул.  23 Серпня, 23-а (тел. 725-24-12);
  4. КНП «Міська лікарня №3» ХМР, просп.  Новобаварській, 90 (тел. 725-57-31);
  5. КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №25» ХМР, просп.  Олександрівський, 22 (тел. 725-09-34, 725-10-10).

Сказ, у разі відсутності своєчасного лікування, є абсолютно смертельним захворюванням! Тому не відмовляйтеся від призначеного лікування і самовільно не переривайте його, це призводить до трагічних наслідків.

Show Buttons
Hide Buttons
Перейти до вмісту