Skip to main content

Як лікувати стоматит у дітей?

Стоматит є неприємним захворюванням, здатним порушити здоров’я вашої дитини. Щоб не боятися розвитку стоматиту у дитини, слід знати, що це за захворювання і як воно лікується.

Що таке стоматит?

Стоматит — це запалення слизової оболонки порожнини рота. Стоматит може бути локальним (легкого ступеня тяжкості, який займає обмежену ділянку слизової оболонки) або поширеним (важким, що вражає всю поверхню слизової порожнини рота). Розрізняють такі види стоматиту:

  • катаральний стоматит (проявляється припухлістю і почервонінням слизової оболонки порожнини рота);
  • везикулярний стоматит (супроводжується появою в порожнині рота хворобливих бульбашок, заповнених запальною рідиною);
  • ульнарний стоматит (з виникненням дефектів слизової оболонки — виразок).

Причини та симптоми стоматиту

Причини розвитку стоматиту у дитини включають інфекційні та неінфекційні фактори. Інфекційні агенти, що провокують розвиток стоматиту, представлені вірусами (вірус герпесу, ентеровіруси, вірус кору), бактеріями (скарлатина, сифіліс, гонорея), грибками (найчастіше роду Candida). До розвитку інфекційного стоматиту схильні діти раннього віку, які часто заносять в рот предмети, знайомлячись з навколишнім середовищем, а також діти з імунодефіцитними захворюваннями. Сприяти розвитку стоматиту може також порушення правил гігієни порожнини рота.

Неінфекційне запалення в порожнині рота може виникнути внаслідок хімічного або термічного опіку, травми, стоматологічних маніпуляцій, радіаційного впливу. Причиною розвитку стоматиту також може бути дефіцит вітамінів і мікроелементів.

У зв’язку з тим, що слизова оболонка рота і язика володіють великою кількістю чутливих рецепторів, стоматит завжди приносить дитині істотний дискомфорт. Симптоми стоматиту включають:

  • біль у порожнині рота, що посилюється під час прийому їжі;
  • печіння в роті (іноді на тлі візуально незміненої слизової оболонки рота);
  • виразки в роті у дитини;
  • бульбашки, заповнені рідиною, в порожнині рота (характерні для гострого герпетичного стоматиту);
  • прояви стоматиту у дитини можуть виникнути на язику (у вигляді почервоніння або виразки);
  • зниження апетиту;
  • підвищення температури тіла;
  • втрату ваги (стоматит у новонароджених і грудних дітей призводить до дискомфорту під час смоктання і відмови від їжі);
  • дратівливість і примхливість (прояви стоматиту у маленьких дітей у вигляді неврозоподібного стану обумовлено тим, що стоматит викликає безперервний дискомфорт).

Як виглядає стоматит у дітей на початковій стадії?

Початковою стадією стоматиту є катаральний стоматит. Уражена ділянка слизової оболонки порожнини рота запалюється: стає припухлою (набряклою), гарячою і болючою на дотик, червоніє. Згодом можуть з’являтися бульбашки або виразки, запалення поширюється на всю порожнину рота.

Як знеболити стоматит у дитини?

У зв’язку з тим, що стоматит супроводжується дискомфортом і болем у порожнині рота, для полегшення стану дитини під час захворювання стоматит слід знеболити. Знеболювальні препарати за стоматиту у дітей призначає педіатр. Для зменшення болю за стоматиту застосовують спреї з анестетиками і знеболювальними засобами, а також знеболювальні препарати всередину. Для полегшення стану також рекомендується прохолодне пиття.

До якого лікаря звертатися за стоматиту у дітей?

Профілактикою, діагностикою та лікуванням стоматиту у дітей займається лікар-педіатр. Тільки лікар на підставі огляду може поставити діагноз і залежно від причини захворювання призначити кращий засіб від стоматиту у дітей. Під час огляду лікар візуально оглядає порожнину рота, оцінює колір, цілісність, набряк слизової оболонки, наявність висипу і нальотів у порожнині рота. Лікар також проводить повний фізикальний огляд.

Для уточнення природи стоматиту після загального огляду лікар може призначити додаткове обстеження. Можуть бути рекомендовані аналізи (клінічний аналіз крові, тест на ВІЛ, імунограма, мазки зі слизової оболонки порожнини рота для виконання посіву на флору і чутливість до антибіотиків).

Лікування стоматиту у дітей

Щоб швидко вилікувати стоматит у дитини, слід звернутися до лікаря за перших симптомів ураження слизової оболонки рота. Народні засоби від стоматиту у дітей застосовувати не слід.

Лікування стоматиту включає медикаментозні (з використанням лікарських препаратів) і немедикаментозні засоби. Немедикаментозне лікування стоматиту полягає у виключенні причини стоматиту (якщо вона відома), в раціональному догляді за порожниною рота (чищення зубів два рази на день, полоскання рота, використання зубної нитки для очищення міжзубних проміжків від залишків їжі).

Ліки від стоматиту у дітей випускаються у формі місцевих спреїв і мазей, розчинів для полоскання рота і таблеток для застосування всередину. Спреї та розчини для лікування стоматиту у дітей можуть містити знеболювальні, протизапальні та антисептичні компоненти. Щоб швидко вилікувати виразки в роті, також слід дотримуватися дієти з виключенням механічних (груба їжа) і хімічних (кисла, пряна їжа) подразників.

Харчування при стоматиті
Група продуктів Дозволені продукти Заборонені продукти
Овочі М’яко приготовані овочі (броколі), пюре з овочів (картопля, цвітна капуста, морква, гарбуз) Жорсткі та грубі овочі (морква, буряк) у сирому вигляді
Фрукти Пюре з фруктів (яблука, груші, банани), нежирні йогурти з фруктами Сирі фрукти зі шкіркою і кісточками, кислі фрукти (лимон, грейпфрут)
Ягоди Пюре з ягід (полуниця, малина, чорниця), нежирні йогурти з ягодами Кислі ягоди (журавлина, червона смородина), сирі ягоди з кісточками (калина, аґрус)
М’ясо Варене або тушковане м’яке м’ясо (курка, індичка), фарш із нежирного м’яса Жорстке м’ясо (яловичина, свинина), солоне, смажене м’ясо
Риба Варена або тушкована м’яка риба (тріска, окунь, судак) Жирна і жорстка риба (сьомга, оселедець), смажена риба
Рідини Вода, нежирні бульйони, нежирні соки, негазовані напої Газовані напої, соки з доданим цукром, солодкі напої

Меню за стоматиту має бути різноманітним і збалансованим. Продукти можна готувати на парі, варити або запікати в духовці. Нижче представлено приблизне меню на тиждень.

Дієта в разі стоматиту: меню на тиждень
День тижня Сніданок Другий сніданок Обід Полуденок Вечеря
Понеділок Вівсянка на молоці з яблуками М’який сир із фруктами Картопляне пюре з курячим філе Пюре з груш Нежирний йогурт з ягодами без кісточок
Вівторок М’яке яйце з вареною морквою Банановий смузі Бульйон із нежирним м’ясом Гарбузове пюре Варена м’яка риба з овочами на пару
Середа Рисова каша з гарбузом Омлет з овочами Овочевий суп із куркою Нежирний йогурт з ягодами Грушеве пюре
Четвер Молочна каша з персиками Сирний пудинг із ягодами Тушкована індичка з овочами Абрикосове пюре Теплий овочевий салат з куркою
П’ятниця Йогурт з ягодами М’який сир із варенням Гречана каша з тушкованим окунем Фруктовий сік Пюре з гарбуза з рибою на парі
Субота Омлет з овочами Хлібці з авокадо та курячим філе Бульйон з м’ясними фрикадельками Яблучне пюре Рисова каша з морквою та куркою
Неділя Вівсяна каша з ягодами Банановий молочний коктейль Рагу з овочів із качкою Пюре з полуниці Омлет з овочами та сиром

Важливо пам’ятати, що стоматит може бути як самостійним захворюванням, так і симптомом хвороб внутрішніх органів. Для ефективного лікування стоматиту і пошуку причини розвитку захворювання не слід займатися самолікуванням, а необхідно звертатися по допомогу до лікаря за появи перших симптомів.

Show Buttons
Hide Buttons
Перейти до вмісту